Wybieram Dr Irena Eris – naszą markę narodową

Firma Dr. Irena Eris kreuje wizerunek innowacyjnej Polski – i ma to zaszyte w genach, od powstania. …Był to rok 1983, pustki w sklepach i gospodarka centralna. I Ona… głodna sukcesów naukowych, świeżo po studiach doktoranckich Uniwersytetu w Humbidta, wróciła do Polski, z dyplomem farmacji, znajomością języków i dobrymi pomysłami… wszystko to okazało się jednak niepotrzebne nikomu… Podjęta przez nią praca w państwowym zakładzie Badawczo-Wdrożeniowym Warszawskiej Polfy, przyniosła jej frustrację i rozczarowanie, dlatego szybko zrezygnowała z etatu.

Pragnęła stworzyć miejsce, w swoim zaciszu, w którym nikt nie będzie jej przeszkadzał, gdzie wykorzysta swoją wiedzę i przekuje ją w satysfakcję zarówno dla klienta, jak i swoją. Pani Eris marzyła o malutkim laboratorium, co było wtedy nieoczywiste, ponieważ w ówczesnej Polsce prywatny biznes prawie nie istniał. Pomimo tego swoje odczucia przekuła w działanie.

Za pożyczone pieniądze od rodziców otworzyła własny biznes – małe laboratorium, w którym początkowo produkowała jeden rodzaj kremu. Wcale nie marzyła o wielkim biznesie. ….I tak, w małym zakładziku budowała Pani Eris imperium światowe, ” najlepsze z najlepszych”, choć wtedy jeszcze tego nie podejrzewała i działała, jakby nieświadomie.

Początki firmy były ciężkie, kosztowały ją wiele wysiłku, stresu i nieprzespanych nocy. Sama musiała zorganizować opakowania i ściągnąć dostawców, bo krajowi nie byli rzetelni i przychylni. Musiała przebrnąć przez kłody urzędników i skostniałą biurokrację czasów PRL-u, przekonać do siebie sprzedawców i klientów. W przeskoczeniu tych barier, Pani Eris, pomagał mąż, Henryk Orfinger i on wziął na siebie zarządzanie i biurokrację a ona tworzyła i produkowała…. i tak jest do dziś.

Do 1989 roku walczyła wręcz o byt i przetrwanie… Polki ceniły sobie markę Dr. Irena Eris od zawsze, i znają, i opowiadają się z szacunkiem i uznaniem. Od początku istnienia firmy, to one pozwoliły przetrwać Pani Eris trudne początki, polecając sobie wzajemnie kosmetyki Eris. W 1989 roku, gdy zmienił się ustrój gospodarczy państwa i mała przedsiębiorczość stała się mocną siłą napędową gospodarki wolnorynkowej, firma Eris zyskała większą wolność prawną, możliwości zatrudniania i rozwoju własnej firmy…

Po 1989 roku, odnajdując się w nowej rzeczywistości ustrojowej kraju, firma Eris uwolniła swój skrępowany potencjał, który funkcjonował w gospodarce centralnej. Firma właśnie w tym czasie wykorzystała maksymalnie, sprzyjające warunki otoczenia rynkowego, starając się nasycić popyt w stosunku do podaży, choć i tak nie nadążała. Wtedy też, równolegle w czasie, nastąpiła intensywna rozbudowa firmy, poprzez zakup gruntu i wybudowanie fabryki z prawdziwego zdarzenia, …bardziej i bardziej, przez pączkowanie. ….Wtedy do rozwoju nie był potrzebny marketing i reklama, ponieważ na półkach sklepowych brakowało wszystkiego. Polki zaś zaczęły korzystać z kosmetyków zagranicznych marek, bo wreszcie miały do nich dostęp. Otóż na podbój naszego rynku weszły wtedy też, duże koncerny zagraniczne, którym jednak nie udało się zdominować naszego Polskiego rynku kosmetycznego – (Oprócz Eris istniała jeszcze państwowa: Uroda, Celia, Pollena) – tak, jak udało im się to wszędzie indziej.

Kreując innowacyjność Polski, Dr. Irena Eris wyróżnia się dziś, że jako jedyna w Polsce i nielicznie w Europie, posiada własne Centrum Naukowo- Badawcze, skąd wywodzą się receptury kosmetyków, bazujące na jej autorskich odkryciach naukowych. Deklarowane produkty Eris są bezpieczne i wysokiej jakości, oparte o zaawansowane testy in vivo, in vitro i ex vivo oraz testy kliniczne. A Pani Eris ma swój osobisty wkład w każdy kosmetyk, który wychodzi z jej fabryki. Firma Dr. Irena Eris ma na swoim koncie również wiele odkryć, m. in. dowiodła, na międzynarodowym kongresie genetyków i specjalistów od DNA, że kwas foliowy rekonstruuje uszkodzone DNA i jako pierwsza na świecie wprowadziła kwas foliowy do kosmetyków. Później jako pierwsza w Europie Eris wprowadziła witaminę K w kosmetyki. Następnie, jako pierwsza wprowadziła telomery, równolegle z przyznaną Nagrodą Nobla naukowcom, którzy dowiedli, że w badanym obszarze antynowotworowym, skracanie się telomerów prowadzi komórkę do śmierci, to tzw. telomerowa teoria młodości.

Pani Eris zaś zrobiła, w tym samym czasie, te same badania, lecz w kontekście, nie medycyny, a kosmetologii, nad przedłużeniem telomerów, opracowując w tym kierunku kremy, na które otrzymała patent. Firma Eris odkrywa wciąż nowe sposoby przenikania substancji przez skórę, wykorzystując opatentowane przez nią nośniki, które wnikają w głębokie warstwy skóry i do wnętrza komórki. W tym zakresie złożono już 8 wniosków do opatentowania. Jednak proces taki jest długi i trwa kilka lat – jest już jeden pozytywny wynik. Pani Eris poszukując wciąż nowych substancji, związków, uczestniczy w światowych kongresach naukowych z jej wynikami badań. Publikuje je w prasie zagranicznej, m. in. w “Science”- to najbardziej prestiżowe czasopismo na świecie oraz w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, czego nigdy dotychczas nie było. Jej marka ma dziś niezachwianą pozycję na rynku polskim, który z czasem zrobił się ciasny i należało poszukać perspektyw rozwoju za granicą.

Toteż z sukcesem, Firma Dr Irena Eris obecna jest na ponad czterdziestu światowych rynkach, m. im. w Afryce, Stanach Zjednoczonych, Francji, Brytanii, Ukrainie, Rosji. Azjatki kochają wręcz Eris, bo rozjaśnia im skórę. Arabki, przykładając wielką uwagę do zdrowia i do piękna, uwielbiają też kosmetyki Eris, za konsystencje​ i zapachy, a seria dermokosmetyków Phamaceris jest tam bardzo popularna. Nowozelandki cenią kremy Eris, zwłaszcza linie profesjonalne.

Pod względem innowacji odkryć naukowych, Eris należy dziś do światowej czołówki… I jest jedyną marką polską zaproszoną do elitarnego stowarzyszenia marek luksusowych –  Comite Colbert.

Gurlain to jeden z najbardziej ekskluzywnych marek. Jej założyciel w 1954 r. utworzył elitarny klub: Comité Colbert zrzeszający najlepsze marki​ świata: głównie francuskie, bo to wciąż Francja jest światową kolebką luksusu; Najdroższy szampan, luksusowe ubrania, kosmetyki, najlepsi designerzy- Najlepsi z najlepszych. Nie można się tam dostać, tam jest się zapraszanym.

I tam zaproszono Panią Eris i zapytano Ją o zgodę na członkostwo. Proces analizy przed przyjęciem Eris do Comité Colbert trwał kilka miesięcy i na koniec wszyscy członkowie musieli wyrazić jednomyślną zgodę przyjęcia członkostwa w tym klubie. Przynależność do tego klubu nie przynosi większych profitów, lecz wiąże się głównie z prestiżem i stawia na najwyższym poziomie na świecie. Marka Eris jest jedyną firmą kosmetyczną, która nie wywodzi się z Francji, i przy tym jest jedyną marką z Polski, która dołączyła do grona najlepszych, w towarzystwie Diora, Chanel ii Hermésa.

Działalność Pani Eris została doceniona przez najlepszych na świecie: za innowacje, jakość produktów i szereg wartości, które wyznaje Pani Eris i są one wspólne dla członków klubu. Ten zaszczyt stał się ukoronowaniem Jej marzeń o pracy zawodowej. Pani Eris doczekała się też za swe osiągnięcia i pracę, tytułu Perły Biznesu,Wybitnego Polskiego Eksportera, Marki Polskiej Gospodarki i długiej listy zaszczytów. Pani Eris jest damą polskiego biznesu, przedsiębiorczą Polką. Robiącą świetną promocję za granicą dla Polski. Jednak to, że założyła ” światową firmę”- imperium kosmetyczne, nie jest dla niej wyznacznikiem kosmopolitycznego spojrzenia o ” byciu obywatelką świata” a stawia ją w mocnym przekonaniu, jak bardzo czuje się i jest Polką, której udało się stworzyć coś, co daje satysfakcję. Pani Eris kocha i szanuje nasz kraj i swoje korzenie, rodzinę i przyjaciół. A o firmie mówi, że ” Moja firma ma być przykładem firmy, którym Polska się szczyci”. Pani Eris, przez cały czas, od początku, jak zmienia się ” skala” wspólnego z jej mężem, przedsięwzięcia: marka Dr. Irena Eris, to cały czas skupia się na pracy naukowo- badawczej i firmie. Ona sama… pozostała i jest normalną kobietą, stroni od blichtru, nie pociąga jej szklany ekran, na salonach bywa rzadko, jest szczęśliwa, wierna ideałom i wartościom domu rodzinnego. Jest bardzo mądrą kobietą. Ma klasę i charakter. I tak ta malutka firma, którą założyła Pani Irena Eris stała się światowa.

A jej marka…. Dr. Irena Eris to kosmetyczne imperium. I do legendy przeszła historia o tym, jak tworzyła swoje pierwsze kremy w jej domowej kuchni, jeszcze w szarej PRL-owskiej Polsce…. I choć nie jesteśmy tak bardzo przywiązani do narodowych marek, a szkoda, bo nie mamy się czego wstydzić i bądźmy więc być dumni i przekonani co do jakości, sposobu tworzenia i miejsca, gdzie powstają kosmetyki światowej już marki Dr. Irena Eris.